M142 HIMARS. Джерело: Флот США
Франція працює над розробкою власної реактивної системи залпового вогню (РСЗВ), яка має стати відповіддю на американський HIMARS. Перші випробування цієї установки заплановані на 2026 рік.
Що відомо
Нова система зможе вражати цілі на відстані до 150 кілометрів, чим перевищить можливості наявної французької реактивної артилерії.
Проєктом опікується Головне управління озброєнь Франції у співпраці з провідними оборонними компаніями країни — Safran, MBDA, Thales та Ariane Group. Програма отримала назву Frappe Longue Portée Terrestre (FLP-T). У межах програми до 2030 року планують придбати щонайменше 13 нових РСЗВ, а до 2035 року — вже 26.
Фінансування передбачене на рівні 600 млн євро на період з 2024 до 2030 року. Військове керівництво країни наголошує на потребі зберегти й розвинути власні можливості далекобійного точкового вогню, зокрема в контексті майбутнього виведення з експлуатації систем LRU — адаптованих під французькі потреби американських M270 MLRS.
Модернізована реактивна установка M270A2. Ілюстрація: Lockheed Martin
Водночас 2024 року компанії MBDA та Safran об’єднали зусилля для створення нового високоточного боєприпасу Thundart. Ця керована ракета калібру 227 мм буде спеціально адаптована під нову систему і також зможе вражати цілі на дистанції до 150 км. Вона залишиться сумісною з установками LRU, що дозволить здійснити поступовий перехід на нову систему без втрати бойових спроможностей.
На тлі зростання популярності HIMARS та ізраїльської PULS, французький FLP-T має на меті забезпечити Європу власною високоточною та незалежною артилерійською платформою. Раніше у 2023 році німецька Rheinmetall та Lockheed Martin оголосили про спільну розробку GMARS, а Elbit спільно з KNDS створюють європейську версію PULS. Тож Франція прагне не лише не відставати, а й запропонувати конкурентоспроможне рішення.