Для домашньої птиці можна підібрати бюджетний варіант харчування.
Розведення курей-несучок для яєць на продаж або самостійного вживання в їжу – вигідна справа. І в селах, і в містах у жителів приватного сектору часто можна побачити свійську птицю. Чим годувати курей, щоб були великі яйця, а що категорично давати не можна – далі в матеріалі.
Як годувати курей несучок влітку – раціон
Досвідчені птахівники вважають, що продуктивність курки в плані несучості залежить від її раціону. Якщо птах недоїдає – хорошого “врожаю” можна не чекати, втім, так само станеться, якщо курку перегодувати. Влітку раціон несучки має бути таким:
- білки – 50;
- вуглеводи – 30;
- інші інгредієнти – 20.
У спекотну пору року птах має отримувати велику кількість білків і протеїнів на відміну від зими, коли необхідно збільшувати кількість вуглеводів у раціоні. Потреба несучки в білковій їжі помітна за її поведінкою – курки влітку постійно клюють комах, равликів і черв’яків.
Ось оптимальний варіант того, чим годувати курей, щоб яйця були міцними. Врахуйте, що перелік написаний із розрахунку на 1 голову птиці:
- 100 грамів пшениці, ячменю, кукурудзи, вівса, жита;
- 25 грамів відвареної картоплі, тертої морквини та кабачка, огірків, капусти;
- 10 грамів кісткового або м’ясо-кісткового борошна;
- 10 грамів соняшникової макухи, висівок;
- 2 грами соняшникової олії та риб’ячого жиру;
- 5 грамів доломітового борошна.
Також можна додавати в годівницю будь-які молочні продукти, крім сиру високої жирності та парного молока, а також подрібнені черепашки, шкаралупу від яєць, кормові дріжджі та сіль. З рослин птах також може отримувати необхідні вітаміни та мікроелементи і ніколи не відмовиться від свіжого листя салату, кульбаб, кропиви, конюшини, споришу або подорожника.
Важливо розуміти, що курка може почати діставати з годівниці тільки ті продукти, які їй сподобалися. Тому не можна давати їх окремо – краще робити мішанку. Ви можете змішати овочі, зерно, нежирний сир, трохи м’яса або риби і розбавити це все бульйоном, сироваткою або кислим молоком. Годувати несучку такою сумішшю потрібно вранці та ввечері, а після кожного прийому їжі ретельно вимивати годівницю, щоб залишки їжі не гнили на спеці.
Чи можна годувати курей однією пшеницею і вареною картоплею
Раціон має бути різноманітним, інакше великих яєць ви не отримаєте. Якщо птах отримуватиме тільки пшеницю, це може призвести до ожиріння і нестачі амінокислот, клітковини, необхідних несучці вітамінів і мінералів. Те ж саме стосується і картоплі – деякі дачники намагаються заощадити на кормах, і їхня птиця харчується відвареним коренеплодом. Ці люди не знають, як часто можна годувати курей вареною картоплею – насправді, овоч можна давати максимум 2-3 рази на тиждень як добавку, але картопля не може бути основою раціону.
Запам’ятайте, чим не можна годувати курей-несучок ще, щоб не залишитися без яєць, а то й зовсім не втратити поголів’я домашньої птиці:
- категорично забудьте про те, щоб давати куркам недоїдки зі столу;
- ніякого свіжого здобного хліба, тільки сухарики;
- у жодному разі не годуйте птицю зниклими продуктами – скислим супом, протухлим м’ясом, хлібом із пліснявою.
Пам’ятайте, що деякі рослини також шкідливі для несучок – наприклад, від блекоти, беладони, квітів і бадилля томатів або картоплі, а також від жовтців, польової гвоздики, бузини, ялівцю, полину і курячої сліпоти в птахів може статися отруєння. В особливо важких випадках – смерть.