Розповідаємо, де в Україні можна відвідати Радонове озеро – і не одне, чому вода в них вважається цілющою, та які легенди та забобони з ними пов’язані.
Радонове озеро – штучна водойма надзвичайної краси з водою блакитного кольору. Розташоване одне таке озеро в Миколаївській області, недалеко від Первомайська, і прославилося серед народу як лікувальне – через радон, що міститься у воді. Друга радонова водойма, теж штучного походження, розташована в Кіровоградській області. Про те, як з’явилися ці озера, містичні історії, пов’язані з ними, чи справді радонові води зцілюють – розповідаємо в матеріалі.
Мигія – Радонове озеро в Миколаївській області та його легенди
Унікальна водойма в Миколаївській області вабить туристів нереально красивими краєвидами, дзеркально чистою водою, розповідями про її лікувальні властивості і… містикою. Найближче місто, біля якого розташоване Радонове озеро – Первомайськ, але сама водойма знаходиться біля с. Мигія (10,5 км від Первомайська).
Озеро належить до визначних пам’яток заповідника “Бузький Гард”. З’явилося воно у XX столітті – раніше тут був Мигійський гранітний кар’єр. Згідно з однією з легенд, якось робітники, які видобували граніт, прийшли вранці на кар’єр і виявили, що він затоплений водою. За чутками, на дні озера залишилася вся техніка, зокрема, екскаватор і трактори, хоча інші стверджують, що їх згодом таки підняли на поверхню.
Ще одна легенда свідчить про те, що в 90-ті роки під час бандитських розборок в цьому озері потонули “Жигулі” разом із водієм. Чи так це було насправді, невідомо, але, як кажуть, диму без вогню не буває.
Про глибину Радонового озера сперечаються і досі: ніхто не знає, де в нього дно, а розбіжність у цифрах велика – від 25 до 45 метрів. Під час однієї з підводних експедицій в 2021 році дайвери опустилися на 20 метрів глибини в одному з місць, але ніякої техніки там не виявили. Другу частину озера обстежити не змогли через дуже низьку видимість, і судити про те, що приховує Радонове озеро, глибина якого залишається невідомою, ми теж не можемо.
Радоновим озеро називають через газ радон, який міститься у воді. Місцеві кажуть, що його відсоток дуже малий – не такий, як у радоновій ванні, коли бульбашки “встають” на тілі. Іноді з дна озера піднімаються гази, але їх бачать вкрай рідко.
Завдяки вмісту радону озеро і користується такою популярністю: за словами мешканців, купання у водоймі покращує стан шкіри та допомагає за болю в спині й проблем з суглобами.
Друге Радонове озеро – Кіровоградська область біля Олександрії
Друге Радонове озеро знаходиться недалеко від міста Олександрія (Кіровоградська область), між селами Оліївка і Протопопівка. Тут навіть не одне, а два озера – Срібне, більше, і Радонове, менше. Обидва розташовані на території заказника “Велика і Мала Скеля”.
Ці озера також штучні – вони глибокі, вода в них чиста та прозора, і вони також мають свою легенду.
Кажуть, що під час Другої світової тут німці за допомогою наших військовополонених будували залізницю і видобували в кар’єрі біля Протопопівки щебінь. Після одного з підривів динамітом у кар’єр пішла вода: коли перевірили її склад, то виявилося, що в одному місці вона багата на срібло, а в іншому – на радон, і має лікувальні властивості. Тоді спритні німці побудували тут госпіталь, у якому за допомогою водички лікували своїх поранених. До речі, раніше ми детально розповідали, чим унікальне Срібне озеро та його дивовижну історію.
В меншому озері, Радоновому, купаються не всі й недовго: кажуть, що в Срібному озері вода “жива”, а в Радоновому – “мертва”. Знаходитися у водоймі радять не більше 15 хвилин, а чоловіків застерігають повністю занурюватися – аби, буцімто, не втратити чоловічу силу. Крім усього, відвідувачі кажуть, що в Радоновому озері водяться рибки-“піраньї”, які обкушують шкіру в тих, хто купається, і, якщо, приміром, десь на нозі є ранка, то це дуже боляче.
Радонове озеро – чим корисне купання в ньому і чому може бути небезпечним
Радон, завдяки якому прославилися озера, – це радіоактивний інертний газ без запаху і кольору, у підвищених дозах може бути небезпечним. Так звані радонові ванни, з контрольованим рівнем радону, використовують в альтернативній медицині. З їхньою допомогою лікують:
- захворювання опорно-рухового апарату, зокрема, артритів;
- захворювання нервової системи з больовим синдромом;
- ендокринологічні порушення;
- псоріаз;
- аутоімунні захворювання.
Радонові курорти є по всьому світу, хоча, наприклад, у Штатах до такого лікування ставляться упереджено. Вода з вмістом цього газу може бути небезпечною для здоров’я, і при деяких захворюваннях таке купання суворо заборонене. Тож, перш ніж зануритися в Радонове озеро, варто отримати консультацію у лікаря.
Однак насолодитися красою Радонових озер може будь-хто: як вже розповідали, вода через наявність мінералів і радону має незвичайний небесно-блакитний відтінок, а скелясті береги, що каскадами спускаються до води, надають ландшафту особливої драматичності.
До речі, на озері, що в Мигеї, є оглядовий майданчик, звідки водойма відкривається в усій красі, кілька фотозон і зона відпочинку. Раніше тут також був розташований і швидкісний тролей з одного берега озера на інший, але зараз він не працює.
На Радоновому озері в Кіровоградській області до війни можна було оселитися на березі в орендованому наметі, там була налагоджена міні-інфраструктура і торгівля. Але зараз туристи тут більше відпочивають по-старому – “дикунами”.
Вас також можуть зацікавити новини:
- В Одесі відкрили ще три зони для відпочинку
- Цілюще Біле озеро на Рівненщині: що в ньому особливого та як доїхати
- Сосновий ліс, піщаний пляж і мінімум людей: як дістатися до села Бобриця під Києвом