Технології

Інженера-росіянина судять за крадіжку секретів ASML, TSMC та NXP — збирав дані для будівництва фабрики напівпровідників

Інженера-росіянина судять за крадіжку секретів ASML, TSMC та NXP — збирав дані для будівництва фабрики напівпровідників

Працівники в «чистій кімнаті» / ASML

Інженер Герман А. звинувачується в таємному постачанні конфіденційної технічної інформації від ASML, NXP та TSMC до росії та отриманні за це незаконної винагороди.

Шпигун постачав секрети до росії, нібито для створення там фабрики чипів на техпроцесі 28 нм, повідомляє NRC. Його незаконні доходи склали близько €40 000 тис., йому загрожує від 18 до 32 місяців ув’язнення. Хоча інженер не мав можливості викрасти повний обсяг потрібних для виробництва документів, скоординована група потенційно могла б сприяти виробництву напівпровідників у росії. Слідчі встановили, що він отримав 105 внутрішніх документів ASML та 88 файлів, пов’язаних з TSMC.

Матеріали не містили повних креслень для створення обладнання з виготовлення пластин чи іншого, але вони були позначені як конфіденційні та стосувалися лінії, здатної виробляти мікросхеми за техпроцесом 28 нм, придатних для військового застосування. Слідчі вважають, що він поділився цими даними через хмарне сховище, месенджери та передав USB-накопичувач у москві, за це йому нібито заплатили згадану суму.

Звинувачений також пов’язаний зі спробою придбати інструмент для хімічного осадження з парової фази, потрібний для виробництва мікросхем. Однак, згідно зі звітом, інструмент спочатку перенаправили до Ізраїлю, а потім так і не доставили.

У серпні 2024 року Германа А. узяли під варту. Через місяць ASML та NXP офіційно повідомили про підозру в шпигунстві. Його справа зараз розглядається в суді, влада підозрює зв’язки з російською розвідкою. Обидві компанії беруть участь у розслідуванні та подали скарги на колишнього співробітника.

До свого арешту минулого року звинувачений мав довгу кар’єру в галузі розробки та виробництва напівпровідників. У 2008 та 2009 роках він стажувався в дослідницькому центрі Imec у Бельгії. Після цього він приєднався до грецького дослідницького інституту NCSR, а пізніше почав працювати на Fab 1, дрезденському підприємстві GlobalFoundries. У 2015 році він приєднався до голландського стартапу Mapper, який розробив технологію безмаскової літографії. У 2012 році Mapper отримав фінансову підтримку від «Роснано» та побудував невеликий завод у росії.

СпецпроєктиРозетка вже відкрила передзамовлення на ноутбуки MSI серії GeForce RTX 50Мийний пилотяг Dreame R10 Pro Aqua: швидкі насадки-швабри, підсвітка і 5 ступенів фільтрації

Коли Mapper збанкрутував наприкінці 2018 року, ASML поглинула його активи та персонал під тиском урядів Нідерландів і США, щоб захистити технологію. Герман А. був серед понад 100 інженерів, які перейшли до ASML, де керував машинами для виробництва електрооптичних компонентів. Ім’я шпигуна фігурує в чотирьох патентних заявках, пов’язаних з ASML, остання з яких була опублікована лише місяць тому.

У січні 2022 року росіянин приєднався до NXP за тимчасовим контрактом на посаду техніка-технолога. У травні того ж року він зв’язався з компанією, щоб отримати від ASM International ціну на використаний інструмент для хімічного осадження з парової фази. Спочатку техніку мали відправити до Німеччини, але потім змінили пункт призначення на Ізраїль, але товар так і не був доставлений. Зараз це сприймається як спроба зібрати деталі для нового виробництва.

Заяви його колишньої дружини показують, що наприкінці 2023 року Герман спілкувався з російськими дослідниками щодо будівництва в росії фабрики, здатної виробляти мікросхеми за 28-нм технологією. Того ж року він обіймав посаду в Делфтському технічному університеті, але залишався ізольованим від важливих досліджень, і слідчі не виявили там жодних ознак крадіжки.

У минулому ASML та NXP також зазнавали порушень, пов’язаних із несанкціонованим доступом. Наприкінці 2023 року була виявлена кібергрупа, пов’язана з Китаєм, яка таємно працювала в NXP протягом тривалого періоду. ASML часто стикається з кібератаками та внутрішніми загрозами: раніше колишній співробітник з Китаю викрав конфіденційні дані. Хоча він також не мав доступу до повного комплекту документації, ширша мережа агентів могла б її отримати. Зараз обидві компанії посилили свій захист: внутрішні системи обмежують обмін даними між відділами, а діяльність співробітників відстежується.

Схожі публікації

Завантажити ще Loading...No more posts.