
Vodafone встановив сонячні електростанції на базових станціях: до 30% споживання покриватиме сонячна енергія
Оператор Vodafone Україна завершив перший етап проєкту зі встановлення власних джерел електроенергії для мобільної мережі. Компанія обладнала сонячними електростанціями перші 100 базових станцій у 14 областях України. Після завершення першої хвилі оператор уже розпочав наступний етап модернізації.
Проєкт має допомогти мережі працювати стабільніше під час перебоїв з електропостачанням. У компанії нагадують, що з жовтня 2025 року до січня 2026 року росія завдала 19 масованих ударів по енергетичній інфраструктурі України. Через це минулої зими дефіцит електроенергії у пікові години досягав 5-6 ГВт, а в багатьох регіонах відключення світла тривали по 12 годин і більше.
На модернізованих об’єктах сонячні панелі вдень виробляють електроенергію для роботи обладнання. Надлишок енергії накопичують літій-іонні акумулятори. Завдяки цьому в сонячну погоду базова станція може працювати автономно навіть під час відключень електроенергії або значно довше залишатися на резервному живленні.
Vodafone Україна оголосила про старт проєкту восени 2025 року, а зараз завершила його першу хвилю. Як зазначив технічний директор компанії Євгеній Фрунза, головне завдання проєкту — забезпечити зв’язок навіть тоді, коли немає електроенергії.
Перші результати проєкту виглядають так:
- загальна встановлена потужність становить 360 кВт, або близько 3,6 кВт на кожну базову станцію;
- сонячна генерація дозволить економити приблизно 380 МВт·год електроенергії на рік;
- власна генерація покриватиме близько 30% потреб цих 100 базових станцій;
- очікувана економія коштів перевищить 100 тис. євро на рік з урахуванням зміни тарифів;
- викиди вуглекислого газу скоротяться приблизно на 210 тонн щороку.
У Vodafone пояснюють, що 380 МВт·год електроенергії відповідають річному споживанню приблизно 150 середніх українських домогосподарств. А скорочення викидів на 210 тонн СО₂ можна порівняти з обсягом вуглекислого газу, який за рік поглинають близько 10 тисяч дорослих дерев.

Хочеш знати більше, ніж ChatGPT 5? Підписуйся на ITC.ua у TelegramПІДПИСАТИСЯ

Перехід телекомунікаційних мереж на відновлювані джерела енергії став світовою тенденцією. За оцінками GSMA, на телекомунікаційну галузь припадає 2-3% світового споживання електроенергії. Тому навіть частковий перехід на відновлювану енергію дозволяє зменшити навантаження на енергосистему та скоротити викиди.
СпецпроєктиПрогноз матчів 19-20 червня ЧС-2026: США, Бразилія, Туреччина і МароккоЗнижка на smart-техніку від Dreame: добірка найкращих рішень для вашого дому




